««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նպատակ ունի լուծելու այն անձանց պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու խնդիրները, ովքեր, լինելով այլ պետության քաղաքացի, ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն եւ հրավիրվել Հայաստանի Հանրապետություն՝ սպորտի բնագավառում հանդես գալու նպատակով, սակայն, հանգամանքների բերումով, դուրս են եկել հավաքականներից կամ այլ միջազգային մրցաշարերում եւ առաջնություններում հանդես չեն գալիս ՀՀ դրոշի ներքո: Այս մասին ասել է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ԱԺ հոկտեմբերի 4-ի հերթական նիստում՝ նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում:
«Իրականում այս օրենքի նախագիծը նպատակ ունի լուծելու նախկինում օրինական կամ ապօրինի ճանապարհով քաղաքացիություն ստացած 18 մարզիկի հարցը: 17 ֆուտբոլիստ եւ մեկ բասկետբոլիստ իրենց երկրում օրենքի առջեւ խնդիր ունեն. նրանց նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում՝ բանակում ծառայության հետ կապված խնդիրներով պայմանավորված: Կառավարության ընդունած 89 եւ 450 որոշումներով այլեւս նման խնդիրներ չեն առաջանա»,- պարզաբանել է Կարեն Գիլոյանը՝ ընդգծելով, որ նախագծի ընդունմամբ մեր հայրենակիցներին հնարավորություն կընձեռվի կրկին ներգրավվել Հայաստանի հավաքականներում:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ:

The draft law on Making Addenda to the law on Military Service and Serviceman’s Status has an objective to solve the problems of releasing from the compulsory military service the persons, who being citizens of other state, received the RA citizenship and invited to the Republic of Armenia for playing in the sphere of sport, however, under circumstances have gone out of the national teams or don’t play in other international competitions and championships under the flag of the Republic of Armenia. The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan said about this at October 4 NA regular sitting during the debate of the draft in the second reading.
“In reality this draft law has an objective to solve the issue of 18 athletes, who received citizenship through legal or illegal way before. 17 footballers and one basketball player have a problem before law in their country: a search is announced against them conditioned by the problems related to the service in the army. Similar problems will not rise anymore by the decisions 89 and 450 amade by the Government,” Karen Giloyan clarified, underlining that by the adoption of the draft our compatriots will be given an opportunity again to be involved in the national teams of Armenia.
The member of the Standing Committee on Defense and Security Vahagn Aleksanyan presented the endorsement of the Head Committee on the draft.